Tego nie wiesz o pewności siebie!
Jak budować pewność siebie? Jak być bardziej pewną siebie? W temacie pewności siebie ludzie najczęściej szukają odpowiedzi na te pytania. Czyli co zrobić…. aby mieć pewność siebie. Najlepiej taką, która jest niezachwiana i zdecydowana. Ale czym tak naprawdę ona jest? Co jest kluczowe w byciu pewną siebie i… co to tak naprawdę umożliwia? W artykule znajdziesz 6 ważnych informacji o pewności siebie, które zmienią Twoje myślenie o tej… umiejętności.
1. Pewność siebie to umiejętność
Jesteś zaskoczona?
Pewność siebie najczęściej spostrzegana jest jako cecha. Ludzie są przekonani, że pewność siebie albo się ma albo nie. Oczywiście, istnieją pewne cechy osobowości, które sprzyjają pewności siebie (np. otwartość na doświadczenie). Natomiast sama pewność siebie cechą nie jest. Można ją rozwijać. Trenować. Uczyć się jej. A wszystko dlatego, że bazuje na przekonaniach na własny temat (a je przecież możesz zmieniać!).
2. Pewność siebie to gotowość
Pewność siebie to gotowość, aby mówić „tak” temu, czego nie jesteś pewna, ale chcesz spróbować. Jesteś w nowej sytuacji, gdzie nikogo nie znasz – ale chcesz się wypowiedzieć, aby inni poznali Twoje zdanie. Stoi przed Tobą wyzwanie, np. wystąpienie publiczne. I występujesz – bo chcesz spróbować jak to jest prezentować się szerszej publiczności. Czeka Cię randka z nowo poznanym mężczyzną. I idziesz na nią z gotowością na dobre spotkanie, bo chcesz, żeby Cię poznał.
Pewność siebie pozwala na to, aby próbować mimo lęku. By być otwartą na to, co nowe. To otwartość przez ciekawość nowych ludzi, doświadczeń, miejsc, przeżyć: otwartość na nowe. Ale to również otwartość na to, by wychodzić ze swojej strefy komfortu. By rzucać się na głębszą wodę niż ta, w której jesteś zanurzona po kolana i jest Ci wygodnie i bezpiecznie i w której nie musisz się starać. Wiesz, na czym stoisz. Ale nie idziesz do przodu. Bo dalej potrzeba wysiłku. Dalej jest „nowe”. Pewność siebie to odwaga wejścia w to nowe. To inicjatywa i działanie.
3. Pewność siebie mocno wiąże się z poczuciem własnej skuteczności
Dlaczego? Bo pewność siebie to wiara i zaufanie do siebie zbudowane na Twoich doświadczeniach i wiedzy o sobie. A poczucie własnej skuteczności to przekonanie, że jesteś w stanie zrealizować określone zadanie, podjąć dane działanie.
Żeby pójść dalej, odważyć się rzucić na głębszą wodę – potrzebujesz ufać sobie, wierzyć, że sobie poradzisz, znać siebie i wiedzieć, że umiesz pływać. Wiedza o sobie to klucz do poczucia skuteczności i wiary w siebie. Kiedy wiesz – nie dyskutujesz z tym! Po prostu wiesz. Wiesz, że możesz – więc próbujesz.
4. Pewność siebie to stan umysłu
To stan umysłu związany z wiarą w siebie, zaufaniem do siebie, poczuciem sprawstwa i kontroli, a także samoakceptacją. To stan, kiedy człowiek patrzy pozytywnie na swoje możliwości, ale również ma optymistycznie nastawienie do ludzi i świata. Ten stan umysłu odzwierciedla się na zewnątrz. Widzimy to w zachowaniu osoby, jak i jej postawie ciała, a także w działaniach, jakie podejmuje. Te działania są związane z tym, że człowiek wie, czego chce, wie dlaczego to dla niego ważne, jest wierny sobie i swoim wyborom i realizuje swój pomysł na siebie. Pewność siebie pozwala mu na to, by iść drogą, którą wybrał mimo przeciwności i tego, „co ludzie powiedzą”.
O tym, co robić, gdy nie masz pomysłu na siebie i nie wiesz czego chcesz – pisałam tutaj: https://www.psychologicznieorozwoju.pl/kiedy-nie-masz-pomyslu-na-siebie-czyli-co-robic-kiedy-nie-wiesz-czego-chcesz/
5. Są dwa rodzaje pewności siebie
Pierwsza to ta w codziennych sytuacjach, w towarzystwie innych ludzi. Osoby pewne siebie kojarzone są z tym, że są odważne, komunikują otwarcie swoje przekonania, nie boją się odezwać, nie krępują się, działają, są aktywne. To taka „męska” pewność siebie i jej zewnętrzne przejawy.
Drugim rodzajem jest pewność siebie w wyborze swojej drogi życiowej, wyznaczaniu swoich celów i ich realizacji. Wierność swoim wartościom i przekonaniom. Ta pewność siebie ma w sobie wielką siłę. Jest złożona z wielu składowych i znajduje się głęboko w środku. Kiedy myślę o tej pewności siebie – widzę kobietę. Złożoną, ale z wielką siłą! Aby pewność siebie mogła mieć swoje odbicie „na zewnątrz” – musi najpierw być zbudowana „wewnątrz”.
6. Pewność siebie pozwala na dawanie sobie prawa do porażki.
Dlaczego dawanie sobie prawa do porażki jest ważne? Paradoksalnie dawanie sobie prawa do porażki to objaw siły i pewności siebie. Bo… musi mieć wiarę w siebie ten, kto dopuszcza myśl, że ze względu na różne okoliczności, może się nie udać, ale jednak spróbuje, zaryzykuje. A jeśli się nie powiedzie – to porażka będzie kolejnym doświadczeniem. Nie stanie się żadna tragedia. Nie ucierpi na tym poczucie własnej wartości. Prawo do porażki wiąże się ze świadomością ryzyka. Przeprowadzanie zmian, podejmowanie wyzwań, dokonywanie ważnych wyborów – to zawsze ryzyko. Pewność siebie pozwala nam je podejmować.
Dowiedziałaś się dużo o pewności siebie. O tym, jak wspiera działanie, odważne zachowania, które jest spójne i autentyczne. Pewność siebie pozwala Ci być bardziej sobą. Bo wiara w siebie umożliwia wyrażanie w zachowaniu tego, kim jesteś i co dla ciebie ważne.
Agnieszka Żmuda
psycholog, coach kariery, rekruter
blog Psychologicznie o rozwoju zawodowym
https://www.psychologicznieorozwoju.pl/