Biuro Karier
Politechniki Lubelskiej

Jak zidentyfikować to, co możesz uznać za swoją mocną stronę?

Zewsząd płyną rady: oprzyj się na swoich mocnych stronach. Wykorzystuj w pracy swoje zalety. Rekruterzy również pytają nieustanie na rozmowach kwalifikacyjnych o silne strony. I to rzeczywiście jest ważne, aby wiedzieć, czym się możesz pochwalić, w czym jesteś dobra, co stanowi u Ciebie mocne obszary. Cała sztuka polega na tym, żeby wiedzieć, jak je znaleźć i jak o nich mówić. Sprawdź, jakimi sposobami możesz zidentyfikować swoje mocne strony!

 jak_zidentyfikowac_to_co_mozesz_uznac_za_swoja_mocna_strone.png

Czym naprawdę są mocne strony?

Za Marcusem Buckinghamem można powiedzieć, że: Twoją mocną stroną jest takie działanie, która sprawia, że czujesz się silna. To działanie, które wykonujesz w sposób spójny i ma ono wysoką jakość. Nie sposób nie zauważyć, że nie mówimy tu o Twoich cechach, ale o działaniach. Głównie dlatego, że mocne strony czy talenty widać po tym, co robisz i jak to robisz. Tak więc przejawiają się w działaniu i dają jakiś rezultat.

Oznaki silnej strony

W swojej książce Wykorzystaj swoje silne strony M. Buckingham wskazuje 4 „objawy”, po których możesz poznać, że określona aktywność jest Twoim talentem.

1. Osiągnięcia i samoskuteczność
– czyli otrzymywanie wysokich rezultatów swoich działań. Poczucie własnej skuteczności buduje się na doświadczeniach związanych z tym, że widzisz, że jesteś w czymś dobra oraz inni Ci o tym mówią. Obiektywnie również masz potwierdzenie swoich osiągnięć.
To najlepszy wskaźnik istnienia mocnej strony.

2. Instynkt
– czyli po prostu ciągnie Cię do pewnych aktywności, chcesz je wykonywać. Masz taką wewnętrzną potrzebę.

3. Rozwój
– czyli z jednej strony widzisz, że wykonując daną czynność, nie sprawia Ci ona problemu. Przychodzi Ci z łatwością zrealizowanie danej rzeczy. Z drugiej strony uczysz się szybko zadań tego rodzaju. Chcesz się rozwijać w tym zakresie, interesuje Cię to i potrafisz się na tym długo koncentrować. Jeśli jest chęć do zaangażowania się w określoną aktywność i masz swoje oczekiwania w stosunku do niej – napędza to Twoje możliwości rozwoju i osiągnięć w jej zakresie.

4. Zaspokojone potrzeby
Dana aktywność, w której czujesz się dobrze, sprawia, że doświadczasz później – po jej zakończeniu – pozytywnych emocji, takich jak satysfakcja, radość, duma. Mimo, że możesz być zmęczona po jej wykonaniu – jesteś szczęśliwa. Pozytywne emocje świadczą o tym, że nasze określone potrzeby zostały zaopiekowane. Co oznacza, że potrzeba Ci tej aktywności dlatego, że coś Ci ona daje. Coś zaspokaja. A to zaspokojenie budzi pozytywne emocje.

Jak mówić o swoich mocnych stronach?

Dla przykładu:
Jak widzisz to, że jesteś sumienna i dokładna to jeszcze nie wyczerpuje tematu. Twoją mocną stroną może być to, że: umiesz precyzyjnie zaplanować sobie realizację złożonego zadania i rzetelnie wykonać je krok po kroku, nie zapominając o detalach tak, że w efekcie wykonujesz terminowo i kompleksowo zleconą pracę.

Czujesz się dobrze, w tym, żeby zadbać o każdy szczegół. A ta dbałość o detale sprawia Ci przyjemność i widzisz w niej wartość – co przekłada się na wysoką jakość Twojej pracy. To jest mocna strona.

Zobacz, że mamy tu kilka elementów:

• cecha (sumienność, dokładność);
• umiejętności (planowanie, zapewne też monitorowani działania czyli sprawdzanie, czy wszystko idzie zgodnie z planem);
• zaangażowanie (przyjemność z dbałości o szczegóły);
• wartości (praca, dbałość o jakość, o wywiązanie się ze zleconego zadania).

To jest konkret. To bardzo przydatna samoświadomość, kiedy wiesz:

• w jakich sytuacjach czujesz się mocna w wykonywaniu zadań,
• czego one dotyczą,
• jak je realizujesz,
• jakie umiejętności wykorzystujesz,
• co sprawia, że się w nie angażujesz,
• dlaczego to dla Ciebie ważne, by je wykonać i co one dają 

Tobie i innym (co w nich jest kluczowe z punktu widzenia ich wartości, którą Ty widzisz),
• jakie rezultaty otrzymujesz.

Co daje Ci świadomość Twoich talentów?

Świadomość Twoich mocnych stron może wnieść Twoją pracę na wyższy poziom (a o rozmowie rekrutacyjnej nie wspomnę!), dzięki temu, że będziesz wiedziała, w czym jesteś silna, co umiesz, w jakich obowiązkach możesz się odnajdywać i w jakiej pracy będziesz się spełniać.

Nie zawsze jest tak, że w swojej pracy możesz negocjować obowiązki do wykonania i dążyć do tego, by robić więcej rzeczy, w których czujesz się mocna. Ale warto zastanowić się, czy na pewno nie masz takich możliwości tu, gdzie pracujesz. A jeśli masz – spróbuj więcej uwagi poświęcać temu, co Ci świetnie wychodzi i sprawia Ci większą przyjemność. Zwróć uwagę – podczas pracy – które obowiązki przychodzą Ci łatwiej, są dla Ciebie przyjemniejsze i wykonujesz je lepiej.

Zrób listę takich czynności.

Wyciągnij wnioski i zastanów się, co możesz z tym zrobić. Kiedy nie wykorzystujesz w pracy tego, co w Tobie mocne… To kiepska sytuacja. Jeśli porządnie przyjrzałaś się temu, czym się zajmujesz i nie widzisz dla siebie nadziei w miejscu, w którym jesteś, a z drugiej strony zrobiłaś analizę innych aktywności, w których czujesz się silna i masz ich świadomość – to myślę, że warto poszukać czegoś, co będzie zgodne z Twoimi atutami. Gdzie będziesz mogła się naprawdę rozwinąć i zrobić to z przyjemnością.

Na koniec piękna myśl, którą gdzieś kiedyś wyczytałam: Kiedy robimy rzeczy, które są zgodne z naszymi mocnymi stronami – jesteśmy bardziej sobą. Bardzo zgadzam się z tym zdaniem. Bo kiedy masz szansę bardziej realizować siebie, jeśli nie w sytuacji, w której możesz robić to, co lubisz, w czym widzisz wartość i co Ci wychodzi?

Takich sytuacji życzę Ci jak najwięcej!

Agnieszka Żmuda
Psycholog, coach kariery, specjalista ds. rekrutacji
blog Psychologicznie o rozwoju zawodowym
https://www.psychologicznieorozwoju.pl/

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17