Biuro Karier
Politechniki Lubelskiej

Jak wygląda prawdziwa droga do pewności siebie?

To nie będzie kolejny artykuł z gatunku „Jak budować swoją pewność siebie?” z 5 poradami, jak zacząć zachowywać się pewnie i niczego się nie bać. Bo tak się nie da. Rozwój pewności siebie jest procesem, na który składa się wiele składowych. I – jako proces – potrzebuje czasu.

 Z artykułu dowiesz się:
• co naprawdę może dać Ci pewność siebie,
• z czego wynika jej brak u niektórych osób,
• czym jest prawdziwa, zdrowa pewność siebie,
• co składa się na jej rzeczywisty rozwój.


Dlaczego chcemy być pewni siebie?

To ważne! Bo dzięki temu, co poniżej uświadomisz sobie, że zdecydowanie warto zadbać o pewność siebie! Otóż pewność siebie wiąże się z tym, że można:

  • czuć się dobrze ze sobą, by mieć pozytywne nastawienie do siebie, ludzi, do możliwości, jakie stawia przed nami życie (osoby o zdrowej pewności siebie to pozytywnie myślący ludzie!),
  • robić to, czego się pragnie i nie zastanawiać się, co ludzie powiedzą (wyzwolenie się od myślenia „co ludzie powiedzą” osobiście uważam za krok milowy w rozwoju!),
  • otwarcie komunikować to, co się myśli, czego się potrzebuje, co się czuje,
  • wiedzieć, czego się chce i po co się to robi,
  • wierzyć w siebie i w swoje możliwości,
  • być otwartym na wyzwania, na ludzi, na życie!

Fajnie się żyje, kiedy ma się wszystko z powyższej listy, prawda? A jak jest u Ciebie? Co z tej listy możesz odhaczyć – bo to masz, a czego potrzebujesz?

Skąd jest brak pewności siebie?

Z określonego sposobu myślenia. Z przekonań na własny temat, ale i na temat innych ludzi. Ze sposobu interpretacji różnych sytuacji, zdarzeń, własnych zachowań oraz zachowań innych osób. Ze skupiania się na swoim lęku, strachu, stresie.

Osoby pewne siebie mają bardziej pozytywne nastawienie, inaczej widzą różne sytuacje i – co ważne – cechuje je bardziej otwarta postawa wobec ludzi – w porównaniu z tymi, którym pewności siebie brak.
Osoba niepewna w sytuacjach społecznych najczęściej zastanawia się:• Co pomyślą o mnie inni?

  • A jeśli się zbłaźnię?
  • A jeśli nie dam rady?
  • A co ja mam powiedzieć?
  • Nie wiem, co mam robić.
  • Nie wiem, co mówić.

Zapewne widzisz tu mnóstwo negatywnych przekonań: nie tylko o sobie (nie dam rady, zbłaźnię się, nie wiem, co robić), ale i o innych ludziach (coś o mnie pomyślą – w domyśle „pomyślą coś złego, nieprzyjemnego”).
Gdyby ta sama osoba miała inne przekonania, bardzie pozytywne, wspierające, np.:

  • Daję sobie radę w przeróżnych sytuacjach.
  • Potrafię podejmować dobre decyzje.
  • Ludzie nie patrzą tylko na porażki innych (nie zawsze muszą „coś” sobie pomyśleć),
  • Każdy ma prawo do błędu,
  • Nie ponosi porażek ten, kto nic nie robi.
  • Podejmowanie wyzwań jest rozwijające.

to nietrudno zauważyć – a nawet już od samego czytania wiesz! – że osoba, która tak myśli, jest pewna siebie. Mało tego! Na podstawie tego, że znasz jej przekonania – dobrze wiesz, że ona naprawdę zachowuje się pewnie, że działa, jeśli chce coś zrobić – nawet jeśli ją to stresuje czy się tego boi.

To jest magia. Magiczny wpływ myślenia na zachowanie. Nie bez powodu jest tak wiele cytatów autorstwa wielkich tego świata, którzy twierdzą, że to, co się dzieje w Twoim życiu zależy od tego, co myślisz. W tym jest po prostu 100 procent prawdy. I właśnie dobrze zdałaś sobie z tego sprawę.

Są dwie „warstwy” pewności siebie

Pierwsza to ta w wyborze swojej drogi życiowej, wyznaczaniu swoich celów i ich realizacji. Wierność swoim wartościom i przekonaniom. Ta pewność siebie ma w sobie wielką siłę. Jest złożona z wielu składowych i znajduje się głęboko w środku.

Drugim rodzajem jest pewność siebie w codziennych sytuacjach, w towarzystwie innych ludzi. Osoby pewne siebie kojarzone są z tym, że są odważne, komunikują otwarcie swoje przekonania, nie boją się odezwać, nie krępują się, działają, są aktywne. To takie zewnętrzne przejawy pewności.

Aby pewność siebie mogła mieć swoje odbicie „na zewnątrz” – musi najpierw być zbudowana „wewnątrz”. To jest prawdziwa, zdecydowana, zdrowa pewność siebie.

Jak wygląda droga do prawdziwej pewności siebie?

Są takie fundamenty, na których budujemy kolejne zasoby: np. wiarę w siebie, pewność, odwagę. Rozwijając te obszary – pracujesz też nad pewnością siebie!
1. po pierwsze: przekonania – bo to one są głównym źródłem pewności siebie lub jej braku (zależnie od tego, jakie je masz),
2. samoakceptacja i poczucie własnej wartości – będące podstawą dla jakiegokolwiek rozwoju. Jeśli się akceptujesz, jeśli czujesz się dobrze we własnej skórze – możesz iść do przodu.
3. świadomością swoich mocnych stron, swoich zalet, talentów, ale też tego, co lubisz – po prostu.
4. poczucie własnej skuteczności – wiary w siebie, w to że dajesz radę, że umiesz, że możesz (to superważne dla pewności siebie!)
5. to, co jest dla Ciebie ważne, Twoje priorytety, to, czego chcesz – świadomość tych rzeczy pozwala na to, by być wiernym sobie i z pewnością siebie stawiać cele oraz mieć odwagę do ich realizacji.
Tu dowiesz się więcej o rozwoju tych obszarów:
https://www.psychologicznieorozwoju.pl/kurs-online-pewnosc-siebie-jest-kobieta-2/

Pewność siebie pozwala na wiele rzeczy. Przede wszystkim na to, by być sobą w różnych okolicznościach. Pozwala na postawę wobec siebie „Jestem ok!” – i dzięki takiej postawie nie musisz oglądać się na to, co lidzie powiedzą i pozwalasz sobie… by być niedoskonałą. Bo jesteś ok!
A to, co mówią inni najczęściej nie ma żadnego znaczenia.
To Twoje życie.
Ty decydujesz.


Agnieszka Żmuda
psycholog, coach kariery, rekruter,
blog Psychologicznie o rozwoju zawodowym
https://www.psychologicznieorozwoju.pl/

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17